Môj rok s parnou rúrou BOSCH

parná rúra bosch recenzia

Článok o tom ako som sa stala lepšou kuchárkou vďaka parnej rúre. Len za rok! Vážne, nenaparujem sa:)  

Rok v novom dome mojej rodine zbehol ani sme sa nenazdali a je čas vymenovať tých, vďaka ktorým sa nám doma žije tak dobre. Nepôjde ani tak o osoby ako o OBSADENIE. 

Našej parnej rúre BOSCH (mám zabudovateľnú rúru s funkciou pary HSG636BB1 zo série 8) som dávala zabrať denne. Rozhodla som sa pre ňu, lebo som sa dozvedela, že na rozdiel od rúry s parnou funkciou je parná vyšší level. Umožňuje pripravovať jedlo aj čisto v pare, jedlo je teda ešte zdravšie a veľmi šťavnaté. 

So “zdedenou” rúrou, ktorú som používala v našom starom byte, sa parná rúra BOSCH nedá porovnať. Vylepší každú jednu potravinu, ktorú jej zverím. Jedlo je šťavnaté, vláčne, ak chcem, tak aj chrumkavé a lákavé na pohľad, čo ocení každá mama malých (fajnových) detí. Odkedy ju máme, jedávame: 

Rizoto ako z talianskej reštaurácie. Pravdupovediac, toto naše nám chutí ešte viac. Ryžu šupnem do nádoby, zalejem vývarom, pridám maslo, zeleninku a nechám pariť. Krémovosť dodám až na záver strúhaným parmezánom a troškou masla. 

Perfektné nedeľné pečené kura. Mäsko je mäkké a šťavnaté, koža chrumkavá. Nič sa nevysuší. A nič ani neostane na pondelok…  

Dokonale prepečné šťavnaté mäso. Stačí navoliť druh a hmotnosť mäsa a rúra sa už o zvyšok postará sama. Môžete vyskúšať napríklad burger z kačacích pŕs, ktoré som najprv upiekla s pomocou pary.

Profi rýchlovky z jedného pekáča. Ku kuracím štvrtiam na plech prihodím aj zemiaky – nikdy predtým neboli také úžasné ako teraz, a to len vďaka pare. 

Sypkú ryžu. Takú doma ľúbime a je milé, že taká sa mi VŽDY podarí. Nielen niekedy. 

Zdravé detské menu, nad ktorým nikto neohŕňa nos. Vyskúšajte lososa v pare so zeleninou. No pastva pre oči.  

Vynikajúce grilované ryby so zeleninou. Najprv para, potom gril, niečo neskutočné.  Napríklad táto grilovaná pražma, stačí vám na ňu 30 minút a fantastocký obed či večera je hotová

Ale to nie všetko. 

Parná rúra mi za ten rok ušetrila hromadu času. 

Aj keď ma to v kuchyni veľmi baví, stepovanie pri rúre, aby som mohla vybrať jeden plech s koláčikmi a vložiť ďalší, neobľubujem. Vďaka funkcii 4D horúci vzduch pečiem naraz hoci aj tri plechy suchého pečiva a všetky tri poschodia sa rovnomerne upečú.

Funkcia Assist mi uľahčuje rozhodovanie o tom ako dlho a na koľkých stupňoch piecť. Zvolím si druh jedla, ktorý idem pripravovať a rúra si sama nastaví stupne a čas pečenia. Túto funciu obľubujem najmä pri príprave pečeného mäsa, ale taktiež piškótovej torty či kysnutých koláčov. Skvelá pomôcka!

Čo nestíhame, zavrieme do pohárov a v zime ako by sme našli. Nevyhadzujeme, neplytváme. Rúra sa stala mojím pomocníkom pri sterilizovaní fľašiek na zaváranie. Vysterilizujem ich v pare, potom zohrejem, naplním a na záver ešte raz zvolím funkciu sterilizácia. Džemy sú ukážkové a uhorky extra chrumkavé. A po jablkovej výžive bez cukru z domácich jabĺk sa len zaprášilo.

jablková výživa bez cukru recept

Kysnutie cesta priamo v rúre som si vyskúšala na rodinnom recepte na kysnuté moravské koláče a dopadlo to výborne. Už to nerobím inak, lebo – medzi nami – ak už sa človek pustí do prípravy kysnutého cesta, ktoré chybičky neodpúšťa, neriskuje v žiadnom kroku. Cesto bolo nadýchané ako obláčik.

A čistenie? 

Priznám sa, nie vždy sa mi chce, ale urobiť to treba, lebo po použití pary ostáva v rúre dosť veľa vody. Rúra má nádržku na vodu. ktorú pred použitím pary naplním vodou. Po ukončení programu sa rúra sama postará o odčerpanie vody, ja nádržku vyprázdnim a vnútro rúry do sucha utriem. Nakoniec zapnem funciu sušenia. Hotovo. 

Lenže para-nepara, moja rúra je fantastickým pomocníkom aj vtedy, keď potrebujem len upiecť nadýchaný korpus na tortu, ugrilovať rýchly zdravý obed či piecť vianočné medovníčky vo veľkom. Teším sa na ďalšie vymýšľanie receptov pre moju rodinu – aj pre vás. A kým opäť prídem s nejakou vysokou kulináriou, dávam do rúry mäsko, zemiaky a zapínam paru. V jednoduchosti je krása a toto je neskutočné. Skúste.    

parná rúra bosch recenzia

No Comments

Leave a Reply